כסותא בפייסבוק

הגנה מהשמש

לכל אחד צבע העור הטבעי שלו, ושמירה עליו חשובה לבריאות ומראה הגוף.

כל שיזוף גורם לנזק לתאי העור וליכולתם להתגונן מקרינת השמש בעתיד.

חשיפה לשמש גורמת ל:

1. נזקים מיידיים, כמו כוויות שמש ונמשים.

2. נזקים בריאותיים מצטברים וארוכי טווח, כגון:הזדקנות מואצת של העור קמטים כתמים וחלילה מחלות ממאירות.


הדרך המוכרת להגנה מהשמש, היא שימוש בקרם הגנה, ובמקרה הטוב גם כובע.
אולם,
מחקרים שונים מוכיחים כי קרם הגנה בעל מקדמי הגנה בדרגות שונות, אמנם יעיל נגד קרני שמש משזפות, אך אינו מספק הגנה מלאה מקרני השמש המסרטנות.

רצוי להימנע, עד כמה שאפשר, מחשיפה לשמש בין השעות 10:00-16:00, שהן שעות בהן עוצמת הקרינה היא מירבית. בחשיפה לשמש חשוב לנקוט באמצעי הזהירות הבאים:

ביגוד  לכסות את הגוף ככל הניתן בלבוש (חולצה עם שרוול ומכנסיים). הבדים המספקים את מירב ההגנה מפני קרני השמש הם בדים חוסמי קרינה. דרגת ההגנה המקסימלית של בדים הינה + 50 UPF, בד בדרגה זו חוסם יותר מ % 98 מקרני השמש המסוכנות לעור.

כובע – לחבוש כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מקרני השמש.

משקפיים – להרכיב משקפי שמש תקניים המסננים את מעבר הקרניים העל – סגולות.

מסנן קרינה – למרוח את אזורי העור, שנותרו גלויים לשמש, כחצי שעה לפני היציאה, במסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 ואף יותר. מקדם ההגנה של התכשיר מהווה מדד לאורך הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני האדמומית (כוויות השמש), בהשוואה לאורך הזמן שבו העור מאדים ללא הגנה. שימוש נכון בתכשירים אלה עשוי להקטין את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, ובמיוחד את סכנת הצריבה, אך בכל מקרה, יש להשתמש באמצעי ההגנה הנוספים ולא להסתפק רק במריחת התכשיר. 

חשוב לדעת!

קרם או תכשיר שמורחים אותו לאחר הצריבה בשמש אין בכוחו לבטל את הנזקים המצטברים מהשמש, שהם בחלקם בלתי הפיכים ואינם ניתנים לתיקון. תכשירי לחות לעור שמורחים במקום הצרוב, משפרים אך ורק את ההרגשה, ולא מבטלים את הנזק שנגרם.